• ru
  • uk
Doctor's Search

Карієс

Карієс – це процес руйнування твердих тканин зуба, з подальшим утворенням в ньому порожнини. Руйнування зуба викликається впливом кислоти на емаль, що виділяється при життєдіяльності бактерій, що населяють ротову порожнину.

Фактори, що призводить до появи карієсу:

  • Порушення гігієни порожнини рота;
  • Незбалансоване харчування (наявність в раціоні великої кількості солодких вуглеводних продуктів), а також недотримання режиму харчування;
  • Якість і кількість відділення слини;
  • Вплив навколишнього середовища;
  • Шкідливі звички (куріння);
  • Якість питної води.

Сам карієс, особливо на ранніх стадіях, фактично ніяк не проявляє себе, неприємні відчуття виникають при появі ускладнень. Серед найбільш поширених – пульпіт, що викликається запаленням зубного нерва (власне пульпою). В якості перших ознак, які свідчать про розвиток пульпіту, називають хворобливу реакцію зуба на холодну і гарячу їжу (напої) та інші подразники. При прогресуванні даного ускладнення з’являється гострий, часто нестерпний біль, сіріє емаль, починають кровоточити ясна.

Періодонтит – ще більш серйозне ускладнення карієсу, при якому запалюється періодонт. Це комплекс тканин, що розташовується між альвеолярною кісткою і зубним коренем і виконує функцію сполучного елемента. Періодонтит характеризується виникненням різкого болю не тільки в районі хворого зуба, але і навколо нього, можливі запалення і припухлості щік і ясен. Дане загострення також є наслідком залишеного без уваги пульпіту.

Одна з найсерйозніших небезпек, яка чекає хворого карієсом – виникнення інфекційних захворювань: вони з’являються в результаті попадання бактерій у кров. І тут ускладнення можуть торкнутися практично будь-якого органу, у тому числі нирок, печінки і навіть серця. Небезпеки піддається також суглобова система організму. Але і це ще не все: при запущеному стані зуб стає причиною появи алергічних реакцій. Серйозно можуть постраждати органи шлунково-кишкового тракту.

Явні ознаки карієсу:

Щоб бути напоготові і не пропустити момент, коли хвороба вийде з-під контролю, важливо проводити самостійну діагностику в домашніх умовах. Одним з найбільш явних ознак карієсу є неприємний запах з рота, який з’являється в результаті гниття залишків їжі, що забилися в каріозну порожнину. Інший симптом хвороби – поява темних або білих плям на самому зубі.

При утворенні в зубі порожнини, її краю стає гострим та дряпають язик – це також одна з ознак карієсу. Больові симптоми є незаперечним свідченням наявності проблем – навіть якщо це не є наслідком каріозної хвороби, в даному випадку вкрай важливо звернутися до лікаря.

Профілактика і лікування карієсу:

Хворий зуб, будучи зовсім невеликим за розмірами, може стати джерелом великих неприємностей і заподіяти масу незручностей. При цьому хворому стає складніше пережовувати їжу, гаряча або занадто холодна їжа викликають гострий біль. Одним з крайніх методів боротьби з хворобою зуба є його видалення. Однак, при своєчасному зверненні до лікаря стоматолога зуб може бути врятований.

Пам’ятайте, що карієс найпростіше вилікувати на ранній стадії його розвитку щоб уникнути важких наслідків. На початкових етапах хвороба може ніяк себе не проявляти, тому необхідно регулярно (два рази на рік буде цілком достатньо) відвідувати стоматолога. Своєчасна діагностика і лікування карієсу дозволять вам не просто зберегти зуб в цілості, але і поліпшити стан здоров’я свого організму в цілому.