• ru
  • uk
Doctor's Search

Підвищена чутливість зубів

Підвищена чутливість зубів: що це таке і як лікувати?

Більше половини людей у всьому світі (особливо жінки) страждають від підвищеної чутливості зубів. Як з нею впоратися?

Підвищену чутливість має зовсім не емаль зубів, яка є найміцнішою тканиною організму, а розташований під нею більш пухкий шар – дентин. Емаль, немов міцна броня, охороняє вразливу тканину від агресивного впливу різних чинників. Однак в силу різноманітних причин емаль може ставати тоншою, і тоді дентин залишається беззахисним.

Втім, одного цього для розвитку гіперестезії недостатньо. У дентині розташовані тонкі мікротрубочки, всередині яких проходять нервові закінчення. Поки ці трубочки закриті, зуби знаходяться у відносному порядку і навіть при стоншенні емалі дискомфорту не виникає. Але, коли дентинні канальця відкриваються, оголюючи нервові закінчення, у відповідь на будь-який подразник з’являється пронизуючий біль.

Зробити зуби занадто чутливими може безліч причин:

Нервові і ендокринні захворювання. Так що, якщо чутливих зубів – повна голова, перед візитом до стоматолога відвідайте ендокринолога.

Клімакс, вагітність. При цих особливих гормональних станах в організмі виникають порушення мінерального обміну. Проблему вирішують спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси і БАД.

Різні стоматологічні проблеми. Це можуть бути карієс, ерозія і тріщини емалі, клиновидні дефекти і бруксизм (скрегіт зубами), атрофія ясен (через що оголюються корені зубів), пародонтит, неправильний прикус і навіть неякісне відбілювання зубів. Своєчасне лікування у стоматологів і ортодонтів нівелюють всі ці проблеми.

Незадовільна гігієна порожнини рота. Важливо не тільки добре і регулярно, але і делікатно чистити зуби. Рухи щітки повинні бути плавними, вертикальними, а не горизонтальними. Починати краще не з різців, а з далеких зубів. Ідеальні щітки з м’якою щетиною і пасти для чутливих зубів. Найбільш ефективні з таких паст містять сполуки калію. Результат буде помітний вже через кілька днів. Але ці засоби потрібно застосовувати постійно.

Неправильне харчування. Через нього зубна тканина може відчувати брак вітамінів і мінералів. Однією з причин чутливості зубів є дефіцит вітаміну А (міститься в моркві, яйцях, печінці). Слід обмежити вживання великої кількості кислих продуктів і газованих напоїв, які руйнують зубну емаль. Шкідлива дуже холодна і гаряча їжа. Особливо якщо її приймати одночасно – це призводить до тріщин на емалі. Після їжі потрібно чистити зуби або хоча б полоскати рот кип’яченою водою.

Для лікування підвищеної чутливості зубів стоматологи застосовують спеціальні лаки, які закривають мікропори в зубній емалі і порожнечі в дентинних канальцях, а також препарати, які зміцнюють емаль (містять фтор, кальцій, фосфор і магній).

Однак вкрай важливо ще до початку лікування виключити наявність ендокринних захворювань. У цьому запорука не тільки більш ефективного, але й екологічно безпечного лікування. Справа в тому, що деякі препарати, які використовують для боротьби з підвищеною чутливістю зубів, можуть призводити до зниження функції щитовидної залози.

Обов’язково треба звертатися до лікаря, якщо:

  • біль після вживання холодного або гарячого залишається довгий час;
  • підвищена чутливість зосереджена в області тільки одного зуба;
  • використання спеціальної зубної пасти протягом 1-2 тижнів не дало результату.